Öksürük, Balgam, Bronşi̇t Üst Solunum Yolu Sorunlarına Çözüm; Si̇ni̇r Otu

8.085

Sinir otunun birden fazla vücuda yararı vardır ve bunların çoğu bilinmez. Yüzyıllar önce bile sağlık tedavileri için kullanılan sinir otu ve kekik karışımı nelere iyi gelir ve ne için kullanılması gerekmektedir. Bu bilgileri sizler için araştırdık ve bir araya getirdik.

Öksürük, Balgam, Bronşi̇t Üst Solunum Yolu Sorunlarına Çözüm; Si̇ni̇r Otu

Sinir otunun halk arasında bilinen birden fazla ismi mevcuttur bunlar yara otu, damar otu, çıban otu ve sinir otudur. Sinir otu mevsimi genellikle sonbahar ve kış aylarında tüketmek önerilir. Yaz aylarına doğru sinir otu çiçeklenme yapar ve etkilerini pek fazla göstermez. Çiçeklenme yapmadan önce tüketildiğinde sağlıklı kalmanızı sağlar ve metabolizmanızı güçlendirir. Sinir otu içerisinde potasyum, kalsiyum, çinko, allantoin, flavonlar, silisik asit, fosfor, tanen, C vitamini ve K vitamini barındırır. Halk arasında mide rahatsızlığı, soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi için kullanılır. Tıbbi olarak bazı etken ilaçların içerisinde de kullanılan Sinir otu özellikle üst solunum yolu rahatsızlıkları tedavisinde kullanılan ilaçların içerisinde bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminizi korumak için birebir tavsiye edilir.

Sinir Otu Faydaları

 • Cilt üzerinde oluşan yaraları iyileştirir.
 • Çıban, apse ve dolama gibi cilt rahatsızlıklarının semptomlarını azaltmaya faydalıdır.
 • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir.
 • Bağırsak içerisinde bulunan parazitleri dışarıya atmaya yardımcı olur.
 • Üst solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi eder. Özellikle düzenli olarak tüketildiğinde kış aylarında hasta olmanızı engeller.
 • Nefes tıkanıklığını açar, balgam varsa bunu dışarı atmaya yardımcı olur ve bronşit gibi rahatsızlıkların semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Rahim kanseri tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • Ciltte oluşan nasır, kızarıklık, pişik ve böcek sokmalarına iyi gelir.
 • Şekeri yüksek olanlarda dengelemek adına rahatlıkla kullanabilir.
 • Kalp damar rahatsızlıklarını önler ve damarların tıkanmasına karşı savaş verir.
 • Sinir otu suyu aynı zamanda tonik olarak kullanılırsa sivilce, akne ve siyah noktalara da iyi gelmektedir.

Sinir Otu Çayı Yapımı

Malzemeler

 • 2 tutam kurutulmuş sinir Otu
 • 3 su bardağı su

Hazırlanışı

3 su bardak suyu kaynatın ve içerisine 2 tutam önceden kurutulmuş sinir otunu ilave edin. 15 dakika kadar demledikten sonra tüketebilirsiniz. Sinir otunu sıcak suyla birlikte kaynatmayın demleme sistemi uygulayın.

Sinir Otu Kekik

Sinir Otu Kekik

Sinir Otu ve Kekik Karışımı

Kekik ve sinir otunun faydaları birbirleriyle hemen hemen aynıdır. Kış aylarında ve soğuk algınlığı gibi durumlarda halk genellikle kekik kullanmayı tercih eder. Fakat sinir otunu ve kekiği karıştırarak içildiğinde etkisi iki katına çıkar. Her iki bitki de güçlü özelliklere sahip oldukları için aşırı şiddetli ağrılar bile tedavi edebilme özelliklerine sahiplerdir. Vücuttan atılması gereken zararlı toksinleri dışarı atarlar ve iltihap sökücü bir özelliğe de sahiptirler. İki karışım aynı zamanda cilt sağlığı içinde tüketebilirsiniz. Özellikle yüzde oluşan yaşlılık belirtilerini olabildiğince yok eder. Kan dolaşımını hızlandırma özellikleri olduğu için oluşan akneleri temizlediğiniz tekrar çıkmasını engeller. Suyunu kaynatıp tonik olarak kullanabilirsiniz. Sinir otu ve kekik karışımının en belirgin özelliği ise üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmesi. Enfeksiyonu kurutur ve var olan öksürük ve balgam gibi belirtilerin geçmesini sağlar. Nefes tıkanıklığı yaşayanların düzenli olarak tükettiğinde rahat nefes aldıkları da bilinmektedir.

Sinir Otu ve Kekik Karışımı

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı kurutulmuş kekik
 • 3 su bardağı su
 • 1 çorba kaşığı kurutulmuş sinir otu

Hazırlanışı

3 su bardağı suyu kaynatmaya başlayın ve kaynamaya başlayınca iki otu da içerisine atın. Hemen hemen 2 dakika daha kaynatıp ocaktan alın ve karışımı 5 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Çayınız demlendikten sonra süzgeçten geçirerek tüketebilirsiniz. Afiyet olsun..

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.