Sadece Çikolata Mı Stres Giderir ?

11.713
Sadece Çikolata Mı Stres Giderir ?

Günümüzde stres karşısında hemen sarıldığımız çikolata mı sadece stres gideren yiyeceklerdendir? Cevabı hayır. Birçok sebze ve meyve çikolata kadar stresi atmakta yardımcı olur.Örneğin ceviz, kabak çekirdeği, maydonoz, süt, çay ve sevilmese de brokoli yendiğinde en az çikolata kadar stret atar ve insanı mutlu eder. Bu yiyecekler sayesinde sadece mutlu olunmaz, bunların yanı sıra daha sağlıklı bir yaşam için gereken gıdalardır.

Strese İyi Gelen Besinler

Ceviz; İçerdiği B2 ve E vitaminleri haricinde oldukça iyide bir strest giderici yiyecektir. Her an canınız sıkıldığında, stresse girdiğinizde avuç avuç yiyip stresinizi sıkıntınızı geçirebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği; Kabak çekirdeği içerisinde bulundurduğu üst düzey çinko bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi sinir ve stres atmakta da oldukça iyidir. Çinko eksikliği sonucunda vücutda oluşabilecek bazı hastalıklar vardır, bunlar; Sinirlilik, depresyona eğilim hatta iştah bozukluğu. Yazılanlardan herhangi birine sahipseniz bol bol kabak çekirdeği tüketmeniz de fayda vardır.

Maydanoz; Vücudun stres giderminde ihtiyaç duyduğu en önemli maddelerden biri, flavanoid’dir. Maydonozun yapısındada bol miktarda flavanoid bulunur. Bu madde adeta bir stres savardır. Bunların dışında sinir sisteminidi düzenler.

Strese İyi Gelen Besinler

Strese İyi Gelen Besinler

Çay; Şekersiz olma şartıyla çay vücutta kortizol seviyelerini dengeler ve stresi savar. Stres atması yanında sevilen bir içecektir.

Süt; İçerdiği B2 ve B12 vitaminleri gibi çok iyi bir antioksidandır. Kemik gelişiminde oldukça güçlüdür. Bunlar bilindik özellikleri bilinmedik özellikleri arasında ise vücut stres seviyesini düşürmek vardır. Olduça iyi bir stres savardır.

Brokoli; Pek sevilmemesine rağmen vitamin deposu olan brokoli içerisinde bol miktarda B vitamini bulundurur. Bunun yanı sıra stres gidermektede oldukça iyi ve etkilidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.