Kadınlar Duysun

Üç Malzemeli Kurabiye Nasıl Yapılır ?

06.02.2017
3.322
Üç Malzemeli Kurabiye Nasıl Yapılır ?

Fırından yeni çıkmış, dumanı tüten ve kokusu ile insanın çekimine alan leziz bir kurabiyeden daha güzel ne olabilir? Okuldan dönen çocuklar, ani gelen misafirler veya bir anda bastıran tatlı krizleri için pratik bir tarif olan üç malzemeli kurabiye sofraların vazgeçilmezi oluyor. Kurabiye yapmak ve tarifi tutturarak mükemmel bir sonuç elde etmek zor olsa da bu zorluk üç malzemeli kurabiye ile ortadan kalkıyor. Tarif pratik olmasının yanı sıra az malzeme ile oldukça ekonomik bir lezzet sunuyor. Her evde kolayca bulunan malzemeler ile yapılan bu hafif ve lezzetli kurabiye için ayırmanız gereken zaman ise sadece 10 dakika. Un kurabiyesi lezzetine kısa sürede ulaşmayı mümkün kılan üç malzemeli kurabiye tarifi ve püf noktaları hakkında merak edilen her şeyi bir araya getirdik. Yapması kolay, malzemeleri olay bu tarif ile çat kapı gelen herkesi etkileyeceksiniz.

Malzemeler

1 su bardağı ayçiçek yağı

2,5 su bardağı un

1 paket toz kremşanti

Süsleme Malzemeleri (İsteğe bağlı olarak)

Damla çikolata, toz şeker ya da fındık

Yapılışı

Tüm malzemeleri derin bir kapta yoğurun. Üç malzemenin birbiri ile özleştiğini görene kadar yoğurma işlemine devam edin. Kıvamı gelen kurabiye hamurunu isteğe bağlı olarak 30 dakika kadar buzdolabında dinlendirebilirsiniz. Buzdolabında dinlenen hamur kurabiyelerin ağızda dağılacak kıvamda olmasını sağlar. Hazır olan hamuru isterseniz yağlı kağıt üzerinde isterseniz müsait bir zeminde açtıktan sonra kurabiye kalıpları ile keserek şekillendirin. Bu noktada açma işlemi ile uğraşmak istemeyenler kurabiye hamurunu elleri ile şekillendirebilir ya da bir dondurma kaşığı yardımı ile porsiyonlayabilir. Kurabiyelerin üzerini süslemek için toz şeker tercih ettiyseniz kurabiyeleri fırınlamadan önce toz şekere batırabilirsiniz. Damla çikolata ya da fındık tercih edenler de pişirmeden önce kurabiyenin ortasına bu malzemelerden ekleyebilir. 170 derece 20 dakika kadar kurabiyeleri pişirin. Ilık ya da soğuk olarak servis yapabilirsiniz.

Kurabiye Pişirmenin Püf Noktaları

Kurabiye pişirmek bir sanattır. Kurabiyenin lezzetini kıvamı vermektedir. Kıvam tutturmak için pişirmede ve serviste püf noktaları bilmek önemlidir. Kurabiyenin ağızda dağılması ya da halk arasında söylendiği şekliyle kıyır kıyır olması için hamuru buzdolabında bekletebilirsiniz. Tarifte sıvı yağı biraz azaltarak oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı da kullanmak kurabiyenin daha lezzetli olmasını sağlar. Ancak bu tarifte tereyağı miktarı çok az olmalıdır örneğin 25-50 gr. kadar. Fırından çıkan kurabiyelerin soğuması da lezzet için çok etkilidir. Sıcak kurabiyeleri mümkünse soğutma telinde üzerine herhangi bir şey kapatmadan soğutursanız daha çok ağızda dağılır. Her hali oldukça lezzetli olan kurabiyelerinizi servis ederken isterseniz pudra şekerine batırabilirsiniz ya da çocuklara servis ederken taze meyveler ekleyerek daha sağlıklı bir öğün elde edebilirsiniz.

- Sponsor Bağlantılar -
loading...