Süt Helvası

Süt Helvası

Bursa’ya özgü en eşsiz tatlardan biri olan süt helvası, damakta un ve sütün birleşiminden oluşan harika bir tat bırakıyor.

Süt Helvası Malzemeleri

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı un
  • 1 yumurta sarısı
  • 100 gram tereyağı
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 paket vanilya

Süt Helvası Tarifi

Süt helvası Bursa ilinin en meşhur lezzetlerinden biridir. Genellikle özel davetlerde ve yemeklerde sunulan bu tatlı, pratik tarifi ile hızlı bir şekilde hazırlanabilmekte, kendine has aroması ile damak ziyafeti yaratmaktadır. Süt helvası tatlısı son dönemde televizyon programlarında yapıldığı için yeniden gündeme geldi. Önce tatlının hazırlanmasında kullanılacak sütün yarısı bir tencereye alınır ve içine şeker eklenir. Şeker iyice eriyene kadar ocakta pişirilir. Özellikle sütü kaynatmaya gerek yoktur. Şeker eridikten sonra ocaktan süt alınır.

Daha sonra kalan kadar süt ve yumurta tencereye konur. Tüm malzemeler iyice çırpılır ve soğumaya bırakılır. Bu arada bir tavada tereyağı eritiliyor. Eritilmiş tereyağına un ilave edilir. Un hafif pembeleşene kadar kavrulur. Bu noktada unun koku yok olana kadar kavrulmasına özen gösterilmelidir. Fazla kavrulan un kokusu baskın olabilir. Lezzetli bir süt helvası yapılırken buna dikkat etmekte fayda var. Daha sonra kavrulmuş un çok yavaş sütün içine ilave edilir.

Bu aşamada tatlının kıvam alması için sürekli karıştırılması gerekir. Böylece koyulaşır. Ayrıca karışım ocakta kıvamlı bir kıvama gelinceye kadar pişirilir. Yeterli kıvama geldikten sonra vanilya ilave edilir ve çok fazla pişmeden tatlı ocaktan alınır. Hazırlanan karışım ısıya dayanıklı cam kaplara veya toprak kaplara dökülür. Diğer taraftan fırın 200 derecede ısıtılır, böylece sadece fırının üst rafı yani ızgara kısmı ısıtılır. Tatlı, önceden ısıtılmış fırında 20 dakika ve sadece kızarana kadar pişirilir. Afiyet olsun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.