Kış Çayının Faydaları

Kış Çayının Faydaları

Bitkilerden gelen şifa her geçen gün daha fazla insanı tesiri altına almaktadır. Bir hastalık öncesinde tedbir almak ya da hastalık sırasında çare bulmak için şifalı bitkilere yönelim artmaktadır. Bitkiler çoğunlukla bitki çayı olarak tüketilirler. Özellikle kış aylarında en çok ilgiyi kış çayı görür.

Kış Çayı Neye İyi Gelir?

Kış çayı soğuk havalarda çok tercih edilir. Hastalıklara yakalamandan önce alınabilecek en güzel önemlerin başında zengin içerikli kış çayları tüketmek gelir. Vücudun direncini arttıracağı için hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir. Vücuda enerji verir ve bünyeyi dinç tutar.

Kış Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kış çayı birçok bitkinin karışımından hazırlanabilir. Bir demliğin içine 3-4 tatlı kaşığı kadar kuşburnu, 4-5 tatlı kaşığı ıhlamur, 2-3 tatlı kaşığı adaçayı, 1 tane orta kalınlıkta kabuk tarçın, 6-7 tane karanfil, 1 elmanın kabuğu, 1 yemek kaşığı kadar papatya, 2-3 tatlı kaşığı hibisküs eklenir. Üzerine yarım litre kaynamış su ilave edilerek 5 dakika demlenir. Süzgeçten geçirilen çay içilmeye hazır hale gelmiş olur.

Kış Çayının Sağlığa Faydaları

Öncelikle grip nezle gibi kışın sıkça rastlanan hastalıkların tedavilerinde kış çayı iyi bir yardımcıdır. Buna bağlı olarak öksürüğün ve boğaz ağrısının giderilmesinde etkilidir. İyi bir balgam sökücü olmasının yanında göğüs ağrılarına da iyi gelir. Karın ve bağırsak ağrılarında da etkilidir. Ayrıca astıma, nefes darlığına ve bronşite iyi gelir. Bunun yanında kış çayları sinirleri yatıştırır ve rahatlatır. Yorgunluk ve halsizliğin giderilmesinde birebirdir.

Kış Çayının Yan Etkileri Ve Zararları

Kış Çayı

Kış Çayı

Kış çayının yararlarının fazla olmasının yanında içerdiği her bir bitkinin yan etkileri kış çayının dikkatli tüketilmesini gerektirir. Örneğin; zencefil kan sulandırıcı olması sebebiyle kanamaya meyilli hastalar tarafından fazla tüketilmemelidir. Ihlamur gece içildiğinde uykusuzluk yapabilir. Adaçayı ise bazı kimselerde kan basıncını yükseltebilir. Hibisküs bitkisi ve adaçayı anne adayları için uygun olmayabilir. Karanfil bazı kişilerde alerjiye yol açabilir. Yan etkilerinden dolayı düzenli ilaç kullananlar, anne adayları ve emziren anneler kış çaylarını doktor kontrolünde kullanmalıdırlar. Hiçbir rahatsızlığı olmayanlar için de her şey gibi kış çayı da dikkatli ve belirli miktarlarda tüketilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.